Opis Euroregionu Pomerania
Pomerania znaczy ląd nad morzem. A to oznacza przede wszystkim ludzi, których to morze łączy. Euroregion zbliża do siebie kultury, łączy siły i pomysły oraz buduje drogi ku ich realizacji.
Takie same wybrzeża, takie same krajobrazy, wspólne morze, nawet wspólna przeszłość językowa. Poza wodami nie widać tu granic. Jedynie ludzie wierzyli przez długi czas, że są dla siebie obcy, ponieważ wiedzieli o sobie zbyt mało. Wody można pokonać. To dzieje się już od tysiącleci. Jednak granice w głowach, dziedzictwo trzystuletniej historii państw narodowych, stanowi większe wyzwanie. I tu rozpoczyna się praca euroregionu Pomerania, która jest ukierunkowana na prawdziwą współpracę transgraniczną.


Dzisiejsze granice Euroregionu Pomerania obejmują swoim zasięgiem trzy powiaty Meklemburgii Pomorza-Przedniego: Vorpommern-Greifswald , Meklenburgische Seenplatte i Vorpommern-Rügen oraz dwa powiaty Brandenburgii: Uckermark i Barnim oraz całe województwo zachodniopomorskie. Ogólna powierzchnia całego obszaru wynosi 40.000 km2 i zamieszkuje ją ok. 2,7 mln ludzi.
Euroregion Pomerania łączy wielonarodowa historia, której początki związane są z plemionami słowiańskimi, następnie ziemie te znajdowały się we władaniu Księstwa Pomorskiego, Szwecji, Brandenburgii, Prus, Niemiec i Polski. Ten wpływ różnorodnych kultur jest wielkim atutem naszego Euroregionu w szukaniu drogi do europejskiej integracji.
Wielkim walorem Euroregionu Pomerania jest jego niepowtarzalny krajobraz, w którym najważniejszym elementem jest Morze Bałtyckie z atrakcyjnymi dla turystów piaszczystymi plażami. Środkowa i południowa część obszaru Euroregionu cechują rozległe jeziora i rzeki, z których najważniejszą jest Odra wraz ze swoim Zalewem. Przez wiele lat rzeka ta była dzielącą nas granicą, dzisiaj jest świadkiem wielu wspólnych przedsięwzięć i projektów. Opisując nasz polsko-niemiecki region trzeba również pamiętać o całych połaciach lasów i bezkresnych pól.

Euroregion Pomerania służy celom transgranicznego rozwoju poprzez udział we wdrażaniu programów: Interreg, Południowy Bałtyk i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, oraz realizacji wielu własnych projektów.
W 2020 roku obchodzimy 25-lecie istnienia Euroregionu Pomerania. To czas na podsumowania, ale też na wytyczenie nowych celów, wśród których kontynowanie transgranicznej integracji wydaje się niezmiennym priorytetem
Prezydenci Euroregionu

Michael Sack (Prezydent Euroregionu Pomerania w Niemczech)

Krzysztof Soska (Prezydent Euroregionu Pomerania w Polsce)