Aktualność
W dniu 11 czerwca 2021 r. odbyła się konferencja podsumowująca prace nad nową strategią rozwoju Euroregionu Pomerania. Konferencja odbyła się w formie online i wzięło w niej udział około 120 uczestników. Spotkanie otworzyli Prezesi Euroregionu Pomerania: Michael Sack i Krzysztof Soska. Obaj podkreślali szczególne znaczenie strategii jako dokumentu, który po raz pierwszy został przygotowany wspólnie przez polskich i niemieckich członków Euroregionu Pomerania.
W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele obu stowarzyszeń Euroregionu oraz przedstawiciele partnerów programowych programu współpracy Interreg VA.
W swoim powitalnym przemówieniu, Pan Michael Sack podkreślił: “Wspólny rozwój naszego regionu jest wciąż jednym z największych wyzwań naszych czasów. Szczególnie na naszych dwóch stowarzyszeniach spoczywa obowiązek sprostania temu zadaniu oraz celowego kierowania i kształtowania tego rozwoju”.
“Dwujęzyczność, służby ratownicze, transfer technologii, to tylko niektóre z priorytetów, które należy stale rozwijać – podkreślił Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin Krzysztof Soska.
Celem projektu było opracowanie po raz pierwszy w historii Euroregionu Pomerania wspólnej koncepcji rozwoju i działania. Analizie poddano najważniejsze trendy rozwojowe, takie jak zmiany demograficzne, zmiany klimatyczne, rosnące powiązania transgraniczne, cyfryzacja czy skutki pandemii COVID, zarządzanie sytuacjami kryzysowymi i ich konsekwencje.
W ramach podejścia metodologicznego przeprowadzono cykl warsztatów tematycznych, w których wzięło udział blisko 300 osób. Konsultacje online zostały skierowane do ponad 700 osób po obu stronach granicy, a następnie przeprowadzono 20 ukierunkowanych i pogłębionych wywiadów z ekspertami.
Zlecone biuro Infrastruktur und Umwelt Professor Böhm und Partner z Poczdamu przedstawiło efekty prac nad koncepcją rozwoju i działania. Następnie przedstawiciele z regionu przedstawili koncepcje przyszłych platform współpracy w zakresie mobilności transgranicznej, współpracy badawczej, wspólnej ochrony przyrody i kultury. Partnerzy programowi programu współpracy Interreg VA mówili o podstawowych wymaganiach nowego programu finansowania, a dr Krzymuski pokazał możliwe formy prawne dla Euroregionu Pomerania.
Na koniec dyrektorzy obu stowarzyszeń przedstawili swoje plany na przyszłość i opowiedzieli o projektach, które chcieliby wspólnie realizować. Andrea Gronwald podsumował to w następujący sposób: “Przyszłość naszego Euroregionu zależy od zaangażowania nas wszystkich w opracowanie wspólnej koncepcji rozwoju i działania. A fakt, że działamy razem pomimo przeciwności losu, takich jak historyczne zamknięcie granicy, tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu: Chcieć to móc”.